RD / Přední Kopanina

9. srpna 2009 v 11:30 | Vše pro váš dům |  Vyzdívky

Pokud stojíte před rozhodnutím postavit si dům, jistě hledáte nejrůznější způsoby jak na stavbě ušetřit. Můžete toho dosáhnout několika způsoby, ne vždy je však šetření na místě.Je tedy možné ušetřit bez toho aby utrpěly stavebně technické parametry? Ano, neočekávejte však zázraky. Šance, že snížíme cenu stavebního díla o desítky procent oproti prvním odhadům při zachování podlahové plochy, je pravděpodobná jen v případě, že vybraná stavební společnost cenu hned na začátku výrazně nadsadila nebo jsme svoji fantazii při plánování popustili až příliš. Desítky, maximálně pár set tisíc lze ve většině rozpočtů "najít". Ovšem ne za každou cenu. Přísloví "kdo šetří má za tři" berme s rezervou. Šetřit se musí jen na správném místě. Kde si snížení nákladů můžeme dovolit?

První co nás při stavbě domu čeká, je projektová dokumentace, kterou je zcela jistě dobré zvážit. Projekty za dvacet tisíc, nabízející z katalogu stavební společnosti, znějí sice lákavě, ne vždy nám však v praxi budou dispozice vyhovovat a jiná stavební firma nemusí být schopna postavit dům dle takového projektu za při zachování rozpočtu.Pořízením typového projektu můžeme ušetřit desítky tisíc korun, je ale otázka, zda se nám tato úspora nevrátí při následném užívání domu lidově řečeno i s navijákem. Nechť posoudí každý sám.

   

Další důležitou položkou bude materiál použitý při stavbě. Tak např. podlahy, jednou z nejoblíbenějších jsou v tuzemsku keramické dlažby. Ty se pohybují v průměru kolem dvou až čtyř set korun za metr čtvereční. Výjimkou nejsou ani dlažby v hodnotě jednoho až dvou tisíc. Rozdíl přitom bývá spíše ve vzhledu než v kvalitě. Levnější varianta existuje i pro dřevěné podlahy. Moderní laminátové krytiny jsou od nich na pohled k nerozeznání, musíme si ovšem dávat pozor na jejich kvalitu. Ta je totiž dost rozdílná. Úsporu lze najít i pod podlahovou krytinou. Trendem je využívat takzvané stěrkové hydroizolace, které dokonale ochrání stavbu proti zemní vlhkosti, nicméně klasické hydroizolační pásy na bázi asfaltu neplní svůj úkol o nic hůř.


Další položkou na které je možné nějakou tu korunu ušetřit jsou okna. Tomu však často padne za oběť schopnost prvku dobře tepelně izolovat. Investovat do kvalitního rámu se rozhodně vyplatí; chceme-li zeštíhlit položku okna, dveře, je rozhodně moudřejší zamyslet se spíše nad počtem otvorů. Podle normy
stačí, aby plocha oken dosahovala asi jedné sedminy podlahové plochy domu. Nikdo samozřejmě nechce bydlet v tmavé kobce, velké prosklené plochy ovšem představují markantní položku rozpočtu, navíc ruku v ruce s tím musíme vyřešit i odclonění denního svitu a zabránit přehřívání interiéru, nejčastěji pomocí klimatizace. To vše znamená nemalé náklady navíc. Dimenzování oken je tedy určitě dobré zvážit již při vytváření projektu.
Při výčtu možností, jak ušetřit při stavbě rodinného domu, nesmíme zapomenout ani na možnost realizovat některé části stavby svépomocí. Než se do svépomocné realizace pustíme, měli bychom důkladně zvážit své možnosti, a to především časové (na stavbě se budeme vyskytovat až po pracovní době, tedy nejčastěji o víkendech, z čehož plyne výrazně nižší rychlost výstavby), fyzické (manuální práce na stavbě je velmi náročná) a v neposlední řadě také odborné (na správné zvládnutí některých technologických procesů je třeba proškolení). Ve výsledku totiž může být snaha o úsporu nákladů svépomocnou výstavbou kontraproduktivní. A jedna rada na závěr podložená zkušeností tisíců stavebníků - nikdy nešetřit na stavebním dozoru! Ten zkontroluje jednak kvalitu odvedené práce, jednak legitimnost profinancovaných prostředků. Pokud vás napadají další možnosti jak na stavbě domu ušetřit, nezapomínejte na již zmíněné: nečekat zázraky a nešetřit na nesprávném místě.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stavební společnost: P R O V A S D U M

Naše společná činnost se datuje od 1.5.2001 v návaznosti na bohaté zkušenosti z předchozích aktivit zaměstnavatelského poměru, posléze na základě živnostenského oprávnění.

Máme jasné a zřetelné cíle, které se snažíme každým dnem naplňovat.
Dvě desítky let praxe v oboru nejsou k zahození.
Spektrum naší nabídky je rozsáhlé, se zaměřením na kvalitu, přesnost a efektivnost veškerých stavebních
prací, přesto dáváme přednost pracím náročnějším, kde se kloubí znalost a řemeslnická zručnost,
a tímto získáváme stále více svých příznivců.
Velký důraz klademe také na výběr ostatních řemesel, s nimiž nemalou mírou přispíváme ke spokojenosti zákazníků. Samozřejmostí je i spolupráce s vybranými odborníky v oblasti projektování,
zpracování studií nových staveb, dozorování, apod.
Naším cílem je spokojený klient.

Zaměření:

  • Stavba betonových plotů
  • Zateplené fasády
  • Obklady, dlažby
  • Zámkové dlažby
  • Zdivo lícové cihla, Ytong
  • Terasy, chodníky, ploty
  • Rekonstrukce bytových jader


Kontaktní osoba v případě Vašeho zájmu o realizaci stavebních prací pro kraj středočeský :

Bernard Jaroslav **e-mail : provasdum@seznam.cz **mobil : 604 452 934