Pokládáme zámkovou dlažbu

25. července 2017 v 18:53 | Provasdum |  Obklady a dlažby


Původně byla zámková dlažba určena především na velké prostranství, zatěžované plochy a pěší zóny. Už se asi nedopátráme, kdo zámkovou dlažbu přenesl do své zahrady, důležité však je, že se v ní zabydlela. A důvod? Snad se zavděčila tím, že je možné vytvářet velké množství vzorů a barevných kombinací nebo svými praktickými vlastnostmi.
Zámková dlažba má velice široké uplatnění od zpevnění venkovních ploch komunikací, cyklistických tras až po vkusný chodníček mezi záhonky na zahrádce u rodinného domu.
Její nespornou výhodou je možnost rozebrání a opětovného sestavení. Pořizovací náklady jsou nižší než mnohé jiné přírodní materiály.
Zámková dlažba kromě velmi vysoké pevnosti, výborné odolnosti proti otěru a vlivům počasí nevyžaduje téměř žádnou údržbu a je hygienicky nezávadná. Jednotlivé dílce zámkové dlažby se pokládají tak, že do sebe díky "zámku" zapadají.

Před vlastní realizací pokládky musíte mít jasno o tvaru, barevném provedení a povrchu zámkové dlažby. • Prvním bodem postupu přípravy podloží je provedení výkopu v prostoru, kde bude pokládána zámková dlažba a následné zhutnění a srovnání dna výkopu zpravidla válcováním.
 • Druhým bodem je navezení hrubé podkladní vrstvy tvořené kamennou drtí a její řádné zhutnění zpravidla pomocí vibrační desky.
 • Třetím bodem je zpravidla osazení obrubníků, které vymezují hranice plochy pokryté zámkovou dlažbou.
 • Čtvrtým bodem je navezení jemné podkladní vrstvy tvořené kamennou drtí a její řádné zhutnění pomocí vibrační desky.
 • Pátým bodem postupu je příprava ložní vrstvy jemné drtě. Tato vrstva je již určena pro pokládku zámkové dlažby a proto je velmi důležité, aby její povrch byl rovný a její hloubka rovnoměrná.
Pokládka zámkové dlažby se provádí do nezhutněné kladecí vrstvy z nejnižšího místa pokládané plochy směrem k nejvyššímu. Po položení zámkové dlažby se provede první zasypání a vyplnění spár mezi jednotlivými kusy dlažby jemným křemičitým pískem pomocí koštěte a následně se plocha důkladně zamete.
Závěrem je nutno upozornit, že pokládku zámkové dlažby je vhodné provádět za příznivých klimatických podmínek, nejlépe v suchých letních měsících nebo v obdobích, kdy venkovní teploty neklesají pod 5 °C nad bodem mrazu.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Při stavbě, či rekonstrukci svého domu dáte raději přednost :

Osvědčené firmě
Doporučené OSVČ
Meloucháři
Rozhodne cena
Svépomocí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Stavební společnost: P R O V A S D U M

Naše společná činnost se datuje od 1.5.2001 v návaznosti na bohaté zkušenosti z předchozích aktivit zaměstnavatelského poměru, posléze na základě živnostenského oprávnění.

Máme jasné a zřetelné cíle, které se snažíme každým dnem naplňovat.
Dvě desítky let praxe v oboru nejsou k zahození.
Spektrum naší nabídky je rozsáhlé, se zaměřením na kvalitu, přesnost a efektivnost veškerých stavebních
prací, přesto dáváme přednost pracím náročnějším, kde se kloubí znalost a řemeslnická zručnost,
a tímto získáváme stále více svých příznivců.
Velký důraz klademe také na výběr ostatních řemesel, s nimiž nemalou mírou přispíváme ke spokojenosti zákazníků. Samozřejmostí je i spolupráce s vybranými odborníky v oblasti projektování,
zpracování studií nových staveb, dozorování, apod.
Naším cílem je spokojený klient.

Zaměření:

 • Stavba betonových plotů
 • Zateplené fasády
 • Obklady, dlažby
 • Zámkové dlažby
 • Zdivo lícové cihla, Ytong
 • Terasy, chodníky, ploty
 • Rekonstrukce bytových jader


Kontaktní osoba v případě Vašeho zájmu o realizaci stavebních prací pro kraj středočeský :

Bernard Jaroslav **e-mail : provasdum@seznam.cz **mobil : 604 452 934